Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Co może zrobić opiekun, by wynik operacji był jak najlepszy?

weterynarz

Czy wiesz, że jako właściciel psa masz ogromny wpływ na pozytywny przebieg zabiegu chirurgicznego u czworonoga? Dokładnie tak! Dobry, sprawdzony lekarz weterynarii to tylko połowa sukcesu. Ponieważ taka konieczność jest stresująca nie tylko dla właściciela ale również dla psa, warto właściwie się do niego przygotować, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko niepowodzenia.

Jeśli twój pupil w niedługim czasie poddawany będzie skomplikowanej operacji lub niewielkiemu zabiegowi, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy. Otóż:

Posiłki – przestrzegaj określonego przez lekarza czasu, w którym psu nie wolno podawać nic do jedzenia. Przy małych zabiegach to zazwyczaj 24 godziny przed, przy operacjach – 36 godzin.

Badania – zwłaszcza starsze psy powinny zostać poddane dodatkowym badaniom. Nawet w sytuacji, w której wydaje ci się, że twój pupil nie ma żadnych innych zmian oprócz tej wymagającej operacji.

Kąpiel – przed zabiegiem koniecznie wykąp psa, po zabiegu uważnie pilnuj, by rana nie uległa zabrudzeniu.

Lizanie ­- nie pozwól by twój pies lizał ranę. To mit, że psia ślina przyspiesza gojenie się ran. Pomoże tu tylko specjalistyczna maść lub, jeśli to konieczne, lampy z podczerwienią.

Pamiętaj, że to w dużej mierze od ciebie zależy, jaki będzie wynik operacji twojego pupila. Zanim pies trafi do lecznicy w ręce człowieka, który skupia się na konkretnym uszkodzeniu, weterynarzczworonóg jest pod twoją opieką. To ty masz wpływ na to, czy przestrzegane będą zalecenia weterynarza. Jako jedyny, spędzając czas ze swoim psem masz szansę dostrzec jakieś dodatkowe, niepokojące objawy.

Sukces operacji zależy więc nie tylko od starań lekarza w pozbyciu się tego jednego, konkretnego schorzenia. Aby wszystko przebiegło bez zbędnych komplikacji, zwierzę musi zostać odpowiednio przygotowane przez właściciela. W takich wypadkach również absolutnie niezbędna jest współpraca właściciela z weterynarzem. Bo kto, jak nie właściciel, najlepiej wie, czego potrzebuje jego czworonożny przyjaciel?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *