Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

NAJBARDZIEJ WYSZCZEKANY CZŁONEK RODZINY – CZYLI CO ZROBIĆ, GDY PIES ZA BARDZO HAŁASUJE?

To, że pies szczeka jest zupełnie normalne i naturalne. W ten sposób komunikuje się z ludźmi. Psy szczekają w ramach ostrzeżenia, broniąc terytorium albo pilnując watahy. Często właśnie szczeknięciem sygnalizują podekscytowanie.

Jeżeli pies za dużo szczeka, oznacza to, że problem jest w… jego właścicielu. Równowaga musi być w jakiś sposób zachwiana, zatem pies czuje, że jego potrzeby nie są wypełniane. Jeżeli pies chce ci coś „powiedzieć”, to musi to wyszczekać.

Powinieneś pamiętać, że dyscyplina to słowo klucz. Jeśli chcesz okazać psu miłość, to rób to, gdy jest spokojny. W ten sposób zachęcisz go do utrzymania takiego stanu.

Jestem przekonany, że niejednokrotnie widziałeś kogoś z małym, ujadającym psiakiem. Właściciel, aby zahamować takie zachowanie zazwyczaj brał pupila na ręce, prawda?. To jest tak naprawdę najgorsze możliwe rozwiązanie. W ten sposób sygnalizuje się czworonogowi: „Podoba mi się to, co teraz robisz”.

Nieumyślne pozytywne wzmocnienie może narobić niezłych szkód. Kolejny przykład… Ilu z was, kiedy wchodzi do domu, na widok szczekającego i skaczącego z ekscytacją psa, reaguje klepaniem po łebku i mówieniem: „No, cześć, psinko, no cześć!”? Mogę się założyć, że sporo.

Wiem, że dla miłośników psa to jest najtrudniejsza rzecz do załapania. Niestety większość ludzi robi ogromne „halo” z powrotu do domu, a to wprowadza psa w błąd.

Jeśli witasz psa przesadnie radośnie, oznacza to, że będzie on oczekiwał twojego powrotu jak jakiegoś święta. Innymi słowy, w momencie, w którym będzie czekać będzie sfrustrowany i znudzony. To doskonały przepis na spowodowanie tego, że twój psiak będzie nadmiernie szczekał.

Rozwiązanie jest prostsze, niż większość ludzi myśli. Należy zapewnić psu dużo ruchu – spacery są tu kluczem. Nie można zapomnieć o dyscyplinie na dworze.

Nie martw się. Twój pies nie stwierdzi, że jesteś niedobrym właścicielem, bo nie głaszczesz go i nie drapiesz za uszkami 24 godziny na dobę. On chce zasłużyć na twoje uczucie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *