Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Choroby zaraźliwe

dogNa większość chorób zakaźnych, występujących u psów wynaleziono już szczepionki. Dlatego warto dbać o ich regularne odnawianie, jeśli tego wymagają, bądź pilnować, by jednorazowo zaszczepić pupila od danych wirusów. Jeśli z jakiś powodów twojego psa ominęło którekolwiek z nieobowiązkowych szczepień, bardzo ważne jest by znać objawy groźnych chorób. Im wcześniej zostanie rozpozna nieprawidłowość, tym szybciej będziesz mógł właściwie zareagować. Poniżej znajdziesz opis kilku chorób zakaźnych oraz ich objawów i źródeł:

Parwowiroza – wirus tej choroby przejawia wieloletnią zdolność zarażania. Źródłem jest kał innego nosiciela. Objawy tej choroby to podwyższona temperatura ciała oraz osowiałość. W niedługim czasie pojawiają się również wymioty i krwawa biegunka.

Nosówka – pies zarazić może się poprzez kontakt z innym, zarażonym psem, jego kałem lub wyciekiem z nosa. Podobne niebezpieczeństwo grozi mu ze strony leśnych zwierząt jak kuny czy fretki. Objawy to wysoka gorączka, brak apetytu i wyczerpanie. Ropny wyciek z nosa i oczu. W początkowej fazie choroby może wystąpić kaszel, wodnista/ krwawa biegunka, wymioty oraz utrudnione oddychanie.

Choroba Aujeszky’ego – choroba wirusowa, którą pies zaraża się jedząc surową wieprzowinę lub zjadając chore szczury. Objawy zakażenia to brak apetytu, zmęczenie, intensywne drapanie/ gryzienie lub lizanie w skutek świądu.

Zakaźne zapalenie wątroby – początkowe objawy są podobne jak przy nosówce. Dodatkowo u psa dochodzi do zmętnienia rogówki i przewlekłego uszkodzenia nerek. Zarażony pies z trudnością się podnosi a kiedy dotknie się go w okolicy nerek, reaguje skowytem spowodowanym przez ból.

W każdym z przypadków, kiedy zauważysz podobne objawy u swojego pupila jak najszybciej zgłoś się z nim do weterynarza. Im szybsza będzie twoja reakcja, tym większe szanse na odzyskanie zdrowia ma twój pies. Warto też zastanowić się nad dodatkowymi szczepieniami ochronnymi, które dają niemal sto procent pewności, że twój pies nie zachoruje w ogóle. A jeśli już się to zdarzy, to przejdzie chorobę o wiele łagodniej i zyska większe szanse na jej przeżycie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *