Przyczyny i objawy chorej wątroby
Jak łatwo się domyślić, wątroba jest bardzo ważnym narządem wewnętrznym nie tylko u człowieka, ale również u psa. Z tym, że czworonóg nie potrafi sam określić, co właśnie mu dolega. Dlatego też, jeśli zauważysz u swojego pupila następujące objawy:
- błony śluzowe przybierają żółty kolor,
- wewnętrzna część małżowiny usznej jest żółta,
- mocz ma kolor ciemnobrązowy,
- przednia część brzucha jest napięta, większa i bolesna,
- występują wymioty o odcieniu żółci,
- kwaśny zapach z pyska,
- pupil staje się osowiały, osłabiony,
- brak apetytu,
to najprawdopodobniej twój pies zmaga się z jakimś poważnym schorzeniem, dotyczącym wątroby. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć tych objawów. Pamiętaj, im szybciej podjęte będzie leczenie, tym większa szansa na pełne uzdrowienie twojego czworonożnego przyjaciela.
A co może być przyczyną chorób wątroby? Otóż, do uszkodzenia wątroby dochodzi najczęściej poprzez bakterie i wirusy. Również nieprawidłowe żywienie może spowodować, że twój pupil będzie wymagał specjalistycznej interwencji. Dlatego też unikaj podawania mu do spożycia takich pokarmów jak: nieświeże mięso, nadmiar tłuszczów czy ostre przyprawy. Psa należy również chronić przed sytuacjami, w których mógłby mieć styczność z różnego rodzaju chemikaliami, np.: farba, klej do tapet, lakiery, płyn do zmywania czy proszek do prania.
Pamiętaj, że to ty, jako właściciel jesteś odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo twojego pupila. Dlatego też nie ignoruj nawet najmniejszych odstępstw od normy w zachowaniu czworonoga. Schorzenia wątroby są bowiem niezwykle groźne dla życia psa. Najmniejsze zaniedbanie obowiązku czy zignorowanie łagodnego, twoim zdaniem, objawu, może skutkować tragicznymi konsekwencjami. Z każdymi wątpliwościami najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który fachowym okiem oceni stan i zdrowie pacjenta.