Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Przyczyny i objawy chorej wątroby

Jak łatwo się domyślić, wątroba jest bardzo ważnym narządem wewnętrznym nie tylko u człowieka, ale również u psa. Z tym, że czworonóg nie potrafi sam określić, co właśnie mu dolega.  Dlatego też, jeśli zauważysz u swojego pupila następujące objawy:

  • Przyczyny i objawy chorej wątrobybłony śluzowe przybierają żółty kolor,
  • wewnętrzna część małżowiny usznej jest żółta,
  • mocz ma kolor ciemnobrązowy,
  • przednia część brzucha jest napięta, większa i bolesna,
  • występują wymioty o odcieniu żółci,
  • kwaśny zapach z pyska,
  • pupil staje się osowiały, osłabiony,
  • brak apetytu,

to najprawdopodobniej twój pies zmaga się z jakimś poważnym schorzeniem, dotyczącym wątroby. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć tych objawów. Pamiętaj, im szybciej podjęte będzie leczenie, tym większa szansa na pełne uzdrowienie twojego czworonożnego przyjaciela.

A co może być przyczyną chorób wątroby?  Otóż, do uszkodzenia wątroby dochodzi najczęściej poprzez bakterie i wirusy. Również nieprawidłowe żywienie może spowodować, że twój pupil będzie wymagał specjalistycznej interwencji. Dlatego też unikaj podawania mu do spożycia takich pokarmów jak: nieświeże mięso, nadmiar tłuszczów czy ostre przyprawy. Psa należy również chronić przed sytuacjami, w których mógłby mieć styczność z różnego rodzaju chemikaliami, np.: farba, klej do tapet, lakiery, płyn do zmywania czy proszek do prania.

Pamiętaj, że to ty, jako właściciel jesteś odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo twojego pupila. Dlatego też nie ignoruj nawet najmniejszych odstępstw od normy w zachowaniu czworonoga. Schorzenia wątroby są bowiem niezwykle groźne dla życia psa. Najmniejsze zaniedbanie obowiązku czy zignorowanie łagodnego, twoim zdaniem, objawu, może skutkować tragicznymi konsekwencjami. Z każdymi wątpliwościami najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który fachowym okiem oceni stan i zdrowie pacjenta.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *