Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Czy to radość, czy już nadmierna ekscytacja?

Każdy właściciel psa spotkał się z pewnością, z zachowaniem pupila, które uznał po prostu za wyraz jego radości. Łatwo jednak ten stan zbagatelizować, podczas gdy tak naprawdę twój czworonożny przyjaciel zmaga się z ekscytacją. Nadmiernie ekscytujący się pies zaczyna być uciążliwy. Jak, w prosty sposób, zdiagnozować swojego pupila? Otóż, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:
Kiedy szykujecie się na spacer, twój pies podskakuje energicznie, macha ogonem, liże cię i skacze, co utrudnia zapięcie smyczy?
Kiedy goście wchodzą do mieszkania, pies, jako pierwszy wita ich, skacząc na nowo przybyłych? images
W porach posiłku masz problem z dostaniem się do miski psa? Lub twój pupil wyjada jedzenie jeszcze zanim zdążysz wrzucić je do miski? A może nie daje ci szansy na odstawienie pojemnika z pokarmem we właściwe miejsce, skacząc na ciebie z radością?

Jeśli na co dzień spotykasz się chociaż z jedną sytuacją, o którą zapytaliśmy powyżej, powinieneś wiedzieć, że twój pies ma problem z ekscytacją, często myloną właśnie z radością. Dlaczego tak ważne jest, byś umiał odróżnić stan radości od nadmiernej pobudliwości? Ponieważ podsycanie takiego zachowania u twojego czworonożnego przyjaciela czy przyzwalanie na ekscytację może doprowadzić do tego, że pies stanie się znerwicowany i zestresowany, co w konsekwencji odbije się na jego psychice. Musisz też wiedzieć, że nadmiernie ekscytujący się pies, nigdy nie potraktuje poważnie swojego właściciela i nie uzna go za przywódcę stada. Będziesz miał trudności w wychowaniu go i wyegzekwowaniu podstawowych nakazów, których powinien przestrzegać w domu i na spacerze.
Pamiętaj, że ignorowanie psa, podczas gdy ten skacze na ciebie i radośnie merda ogonem, próbując za wszelką cenę zwrócić na siebie twoją uwagę, wcale nie oznacza, że kochasz go mniej lub wcale nie okazujesz mu uczuć i pieszczot. Najważniejsze to abyś wiedział, że miłość do psa najlepiej okazać poprzez stanie się odpowiedzialnym i spokojnym właścicielem nie zaś ofiarą, nad którą zwierzę ma kontrolę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *