Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Kiedy nie ma cię w domu a pies szczeka

Zmagasz się z problemem szczekającego psa, kiedy nie ma cię w domu? Gdy wychodzisz, twój pupil zaczyna skomleć i piszczeć? Nie jest to z pewnością komfortowa sytuacja ani dla ciebie ani dla czworonoga. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w bloku, na takiej reakcji zwierzaka cierpią również sąsiedzi. A przecież nie chodzi o to, by pies w domu stawiał cię w niezręcznej sytuacji przed innymi mieszkańcami.

behaviour : dog howling
Aby rozwiązać problem warto najpierw poznać jego źródła. Twój czworonożny przyjaciel zachowuje się tak najprawdopodobniej przez lęk separacyjny, który najczęściej ujawnia się u sfrustrowanego i zestresowanego psa. Co więcej, taki pies uważa się za przewodnika stada i próbuje wymóc na tobie pewne zachowania oraz z pewnością potrzebuje większej ilości czasu na dworze, by móc wyładować swoją energię. Jak sobie z tym poradzić? Aby twój pies już nigdy więcej nie szczekał po twoim wyjściu z domu, musisz zapewnić mu kilka podstawowych rzeczy.
Po pierwsze, musisz przejąć rolę przewodnika stada. Ale nie pierwszego lepszego, musisz emanować spokojem i stanowczością oraz zapewnić psu dyscyplinę i ograniczenia, których będziesz stanowczo przestrzegać.
Następnie spędzaj z psem odpowiednią ilość czasu na spacerze, na którym pozwolisz mu zaspokoić wszystkie potrzeby. Zapewnij mu rozrywkę i zabawę. W zależności od rasy, każdy pies potrzebuje innej ilości aktywności fizycznej.
Warto też zastosować metodę, podczas której często będziesz wychodził i wracał do domu. Należy wtedy ignorować psa, gdy wychodzisz i wracasz. Koryguj również jego postawę, każąc mu np. zostać na swoim posłaniu, kiedy ten z ekscytacją próbuje się z tobą przywitać. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy będzie leżał spokojnie na posłaniu, ignorując dźwięk otwieranych i zamykanych drzwi.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny i nauka prawidłowego zachowania może pochłonąć różną ilość czasu, zależnie od rasy i indywidualnego charakteru czworonoga. Ważne jest, byś zachował cierpliwość i konsekwencję a twój pies na pewno w końcu załapie, o co chodzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *