Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Różnice między korektą, a karą

Jako właściciel psa powinieneś mieć świadomość, że istnieje ogromna różnica między korygowaniem złych zachowań a karą za nie. Choć sprawa wydaje się oczywista, nie każdy potrafi rozdzielić te dwie metody wychowawcze.
Właściwie skorygowany pies nie będzie miał poczucia, że nie okazujesz mu zbytnio uczuć. Twoja pomoc w nabyciu właściwych zachowań zostanie przez niego doceniona, bo to dzięki tobie uczy się panować nad sobą. Z resztą, już w wieku szczenięcym to matka pilnowała miotu i korygowała niewłaściwe zachowania szczeniąt. Więc jest on przyzwyczajony do tego, że ktoś wskaże mu drogę i prawidłowe postępowanie. Skorygowany pies nie zrezygnuje z zabawy, nie obrazi się a jedynie zrozumie, że dane postępowanie było niewłaściwe i postara się więcej go nie powtórzyć.

Dlatego warto wiedzieć, że korygowanie nigdy nie powinno sprawiać bólu. To raczej domena kary. Karą z pewnością jest krzyczenie na psa, to jak rodzaj psychicznego znęcania się nad nim. Takim zachowaniem nie skorygujesz jego złych nawyków ani nie sprawisz, że będzie on się ciebie słuchał. Jedyne, do czego doprowadzisz takim działaniem to lęk psa i utrata zaufania a to z kolei może skutkować nawet agresją połączoną ze strachem. To samo dotyczy się przemocy fizycznej czy ograniczania wolności, np. przypięcie do łańcucha w ramach kary za jakieś nieposłuszeństwo. W takim wypadku pies nigdy nie potraktuje opiekuna, jako godnego zaufania przyjaciela i przewodnika. Staniesz się dla niego prześladowcą, który za sprawą przemocy chce uzyskać to czego sam chce.

Dlatego tak ważne jest nagradzanie dobrych i korygowanie złych zachowań. Rób to tak często, jak to możliwe, aby pies miał szansę zapamiętać, co jest dobre a co złe. Koryguj jego złe zachowania za każdym razem, gdy je zauważysz. Zwracaj również uwagę na to, że zachowuje się odpowiednio. Wtedy warto pochwalić go i nagrodzić smakołykiem. Z czasem możesz zmniejszać ilość smakołyków a tylko chwalić pupila, aż w końcu sam będzie wiedział, że to, co robi jest dobre, a co za tym idzie, zacznie unikać tych niewłaściwych zachowań.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *