Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Psy atakujące ludzi

Psy najczęściej atakują w grupie i jest to zachowanie raczej instynktowne, niż wywołane agresją. Presja stada sprawia, że wszyscy podążają za przywódcą i poddają się podobnym zachowaniom. Ataki pojedynczego psa to naprawdę rzadkość. Dlatego ważne jest by wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy w twoją stronę zbliża się agresywny pies. Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą ci uniknąć konfrontacji z czworonogiem:
Nie okazuj strachu – choć to trudne, bardzo ważnym elementem jest panowanie nad własnymi emocjami. Stój w miejscu i nie odzywaj się do niego, broń swojej pozycji. Nie patrz mu w oczy, nie odwracaj się i nie uciekaj, bo tym samym nasilisz jego agresywne zachowanie.
Pozycja obronna – jeśli jednak nie jesteś w stanie opanować swojego strachu i nie masz gdzie się schować, koniecznie przyjmij pozycję obronną. Skul się na ziemi osłaniając wszystkie wystające części ciała oraz gardło i kark.
Obserwacja – jeśli pies naciera na ciebie a następnie zatrzymuje się warcząc i szczekając oznacza to, że nie jest on pewny swojej pozycji. Wtedy najlepiej krzyknąć głośno i pies powinien uciec. Jeśli jednak nie rusza się on ze swojej pozycji, ty również nie powinieneś odchodzić. Stój pewnie i nie odzywaj się do czworonoga.
Jeśli pies ma odpowiedniego przewodnika, nigdy nie stanie się agresywny, ponieważ rozsądny i odpowiedzialny właściciel potrafi zapanować nad swoim pupilem. Pamiętaj również w sytuacjach zagrożenia, że pies działa instynktownie a przy tym doskonale wyczuwa emocje, jakie ci towarzyszą. Dlatego tak ważny jest spokój oraz opanowanie, by czworonóg nie wyczuł twojej słabości, która mogłaby zachęcić go jeszcze bardziej do ataku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *