Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Pies i inny zwierzak domowy

Naturalnym sposobem, by pies nauczył się akceptować inne zwierzęta w swoim otoczeniu, jest wychowywanie go od szczeniaka np. z królikiem czy kotem. Wspólne mieszkanie pod jednym dachem sprawi, że twój pupil nabierze szacunku do innych czworonogów i nauczy się z nimi współżyć bez zbędnej agresji. Jak odpowiednio wprowadzić psa do stada, kiedy w domu znajduje się już np. królik? Oto pomocne wskazówki:
Nie należy od razu doprowadzać do spotkania zwierząt. Najpierw pies powinien zapoznać się z zapachem królika, dlatego dobrze jest w jednym pokoju umieścić pustą klatkę a królika wynieść do innego. Daj psu 20 minut na to, by obwąchał klatkę i kiedy po tym czasie zacznie zachowywać się spokojnie, ignorując obiekt, nagrodź go i pochwal. Następnie wyprowadź go z pokoju a królika ponownie umieść w klatce.
Po 10 minutach ponownie wprowadź psa do pokoju, tym razem jednak królik powinien pozostać w klatce. Uważnie obserwuj zachowanie twojego pupila. Wykorzystaj długa smycz, do której przypniesz psa, następnie spokojnym krokiem zbliż się do klatki i zatrzymaj jakieś 3 metry przed. Wydaj komendę „leżeć”. Jeśli pies będzie w stanie ignorować królika i spokojnie połozy się, nagrodź go koniecznie i pochwal. Jeśli pupil nie będzie chciał poddać się twoim komendom, ćwiczenie powtarzaj od nowa, do skutku. Trening można zakończyć, kiedy pies leżąc przy samej klatce będzie w zupełności ignorował znajdującego się w niej królika.
Następny krok to wypuszczenie królika z klatki. Pies wtedy powinien być również na smyczy i spokojnie leżeć obok ciebie, ignorując kicającego futrzaka. Za każde spokojne zachowanie nagradzaj go i stanowczo koryguj, kiedy zauważysz, że zaczyna nadmiernie interesować się królikiem.
Krok ostatni to zbliżenie zwierząt do siebie, jednak w tym wypadku pies musi być najzupełniej spokojny i opanowany. W końcu osiągniesz sukces a tych dwoje będzie mogło spokojnie przebywać w jednym pomieszczeniu bez obawy, że pies wykona jakiś nieobliczalny ruch.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *