Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

SIT DOWN, PLEASE! CZYLI JAK NAUCZYĆ PSA KOMENDY „SIAD”?

Zazwyczaj komendy „siad” uczymy psa ze smakołykiem. Należy jednak pamiętać, że „przynęty” nie możemy nazbyt eksponować, bowiem pies może uzależnić swoje zrozumienie polecenia tylko od nagrody. Siadu uczymy w następujący sposób:

  1. Trzymaj nagrodę nad nosem psa i przesuń rękę w kierunku jego łebka.
  2. Jeżeli pies przysiądzie, nagródź go.
  3. Jeśli pies zaczyna się cofać, ćwicz blisko ściany, tak by uniemożliwić mu wykonywanie dalszych ruchów w tył.
  4. Ćwicz komendę do chwili, w której pies wykonuje polecenie bez chwili zawahania.
  5. Potem zabierz nagrodę, ale nadal trzymaj rękę w ten sam sposób ,i naprowadź psa na pozycję „siad”. Jeśli pies wykona polecenie, nagródź go smakołykiem, w przeciwnym razie powróć do naprowadzania go przy użyciu przysmaku i przećwicz egzekwowanie polecenia od 6 do 8 razy.
  6. Kiedy pies nauczy się bezbłędnie wykonywać komendę (zgodnie z zasadą „10 razy z rzędu”), dołącz ustną komendę „siad”, którą wydawaj, ZANIM pies usiądzie.
  7. Powtarzaj poszczególne czynności w różnych warunkach przy każdej nadarzającej się okazji, dopóki pies nie opanuje komendy.
  8. Następnie bez przysmaku każ psu wykonać komendę kilka razy i dopiero wtedy nagródź go. Zacznij od niewielu powtórzeń, na przykład dwóch, trzech, najwyżej czterech, a następnie klikaj i nagradzaj, ale nie twórz schematu.
  9. Aby psu łatwiej było zrozumieć, że ma być to zawsze takie samo zachowanie, zacznij ćwiczyć komendę „siad” w nowych miejscach, na przykład w sklepie zoologicznym, parku czy w gabinecie u weterynarza. Pamiętaj, że zapominanie to naturalny proces towarzyszący uczeniu się i jeśli pojawi się taka potrzeba, na przykład jeżeli pracujecie w warunkach działania silnych bodźców rozpraszających, należy pomóc psu przypomnieć sobie daną komendę, używając w tym celu nagrody (przysmaku).
  10. Aby sprawdzić, czy pies opanował wykonywanie komendy, przeegzaminuj go – powinien wykonać ją dziesięć razy z rzędu. Jeśli nie opanował jej w stu procentach, kontynuuj ćwiczenia przed ponownym sprawdzeniem jego pojętności w danych warunkach.

Artykuł napisany przy pomocy książki Tresura psów, Gerilyn J. Bielakiewicz, wyd. Helion08

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *