Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Czy jesteś mistrzem spaceru?

Często wyprowadzam około dziesięciu psów jednocześnie, czasem nawet nie trzymam ich na smyczy, jeśli znajduję się na bezpiecznym obszarze. To zadziwiające dla wielu ludzi, jednak proste: psy widzą we mnie przywódcę stada i dlatego podążają za mną, dokądkolwiek się udam – Cesar Millan

Oto jego rady, które sprawią, że spacer będzie przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego czworonoga.

PAMIĘTAJ O POZYCJI

 Kiedy idziesz z przodu, pozwalasz psom uznać cię za przywódcę stada. I na odwrót: jeśli pies kontroluje cię podczas spaceru, to on jest przywódcą. Powinieneś pierwszy wychodzić z domu i pierwszy do niego wchodzić. W trakcie spaceru twój pies powinien być obok ciebie lub za tobą.

SMYCZ NIE POWINNA BYĆ ZA DŁUGA

Pozwoli ci to zachować większą kontrolę. Przypięcie smyczy u samego szczytu szyi polepszy komunikację z twoim psem, pomoże ci prowadzić go i korygować zachowanie. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, rozważ zakup specjalnej, dodatkowej obroży. Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo swojego psa, kiedy korygujesz jego postawę.

CZAS JEST WAŻNY

Przeznacz właściwą ilość czasu. Psy, podobnie jak ludzie, są stworzeniami dziennymi, zatem poranek to idealny czas na spacer. Zalecam przeznaczenie w tym celu od trzydziestu minut do godziny. Potrzeby konkretnych psów się różnią. Poradź się weterynarza i obserwuj zachowanie psa, abyś wiedział, czy spełniasz jego potrzeby.

Wyznacz czas na rozpoznanie terenu. Jeśli twój pies zachowywał się właściwie, nagródź go, pozwalając mu powęszyć w terenie. Następnie ty musisz zadecydować, kiedy skończy się czas swobody. Zawsze powinien być krótszy niż czas przeznaczony na spacerowanie.

SPACER NIE KOŃCZY SIĘ PO WEJŚCIU PRZED DRZWIAMI

Nie odpuszczaj. Kiedy wejdziesz do domu, nie przestawaj przewodzić. Niech pies czeka spokojnie, gdy odpinasz mu smycz czy zdejmujesz swoje buty.

NAGRODY SĄ WAŻNE

Obdzielaj jedzeniem i wodą. Karmiąc psa po spacerze, pozwalasz mu odnieść wrażenie, że „zapracował” na jedzenie i wodę.

CZYSTOŚĆ TO PODSTAWA

Sprzątaj po psie! Bądź przykładem, zostań odpowiedzialnym właścicielem psa.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *