Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

CZY PSY WSPOMINAJĄ?

Gdy przechodzimy trudne chwile, rozpamiętujemy, powracamy wspomnieniami do przeszłości. Czy psy robią podobnie? Jak obchodzić się z psem, który doznał krzywdy?

Prawda jest taka, że psy nie czują się źle z powodu przeszłości. Nie zadręczają się złymi wspomnieniami. Ludzie są jedynym gatun­kiem, który to robi. Psy żyją chwilą. Jeżeli w danym momencie czują się bezpieczne, każde uwarunkowane zachowanie może zostać zmie­nione – pod warunkiem, że poświęcimy na to trochę czasu i cierpli­wości. Musimy być także konsekwentni w tym, co robimy. Psy łatwo uwalniają się od przeszłości. Podobnie jak wszystkie dzieci Matki Na­tury, w naturalny sposób pragną powrócić do stanu równowagi. Zbyt często jest tak, że to my, ludzie, im to uniemożliwiamy.

Jedną z najpiękniejszych cech naszego gatunku jest to, że jesteśmy empatyczni. Kiedy ktoś, na kim nam zależy – w tym także zwierzę – cierpi, jest nam przykro. Czujemy się źle, kiedy ktoś inny czuje się źle. W świecie zwierząt cierpienie jest energią słabości. Współczucie jest energią słabości. Najlepsze, co możemy zrobić dla zwierząt, które do­znały w przeszłości krzywd, to ułatwić im powrót do teraźniejszości. Mówiąc w skrócie, ten nieposłuszny, neurotyczny potwór, który z tobą mieszka, tylko czeka, aż pomożesz mu stać się jednym z najwspanial­szych psów na świecie! 

ŹRÓDŁO: JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA, CESAR MILLAN

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *