Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

DLACZEGO PSIAK WYJMUJE JEDZENIE Z MISKI?

Na pewno znasz ten widok – twój pies zbliża się do swojej miski, chwyta zębami kawałek jedzenia i trzymając je w zębach udaje się do pokoju, by dokonać konsumpcji na Twoim pięknym, jasnym dywanie. Okruchy są wszędzie, a tłusta plama już zawsze będzie Ci przypominać ten dzień…

Irytujesz się, denerwujesz i próbujesz wytłumaczyć swojemu futrzakowi, że to nie jest miejsce na jego jedzenie. Uparcie wskazujesz miskę albo stoisz nad psem, próbując za wszelką cenę zmusić go do jedzenia przy misce.

Wyjaśnienia takiego zachowania należy szukać w dzikiej psiej naturze i zasadach, którymi rządzi się stado. Dr Julie Albright, adiunkt weterynarii na Uniwersytecie Tennessee tłumaczy, że kiedy żyjące na wolności stado upoluje zwierzynę, każdy z jego członków wyszarpuje swój kawałek mięsa i stara się go odciągnąć jak najdalej, by inne zwierzęta nie mogły mu go zabrać.

EWOLUCJA?

Chociaż pies w twoim domu może nie mieć realnej konkurencji w wyścigu do miski, jego ewolucyjny instynkt wciąż każe mu chronić pożywienie, które zdobywa.

WRAŻENIA SŁUCHOWE?

Istnieje też inny powód takiego zachowania – jeśli używasz metalowej miski, pies może po prostu chcieć uniknąć spożywania posiłku przy akompaniamencie powtarzających się i irytujących dźwięków wydobywających się podczas jej przesuwania. Zamień miskę metalową na plastikową lub taką, która będzie dodatkowo posiadała gumowe zabezpieczenie antypoślizgowe. Możesz też podawać jedzenie na papierowych talerzach. Ważne jest też, by miejsce, w którym pies spożywa posiłek było przestronne, nieco odosobnione, by twój pupil czuł sie bezpiecznie i spokojnie podczas jedzenia. Jeśli i to nie pomoże – cóż, musisz pogodzić się z psią natura i zmienić dywany na nieco ciemniejsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *