Kiedy pies ciągnie na smyczy?
W zdecydowanej większości przypadków nawyk ciągnięcia na smyczy utrwalają sami właściciele. Często nieświadomie nagradzają psa za nieodpowiednie zachowanie podczas spaceru, a niektórym najzwyczajniej w świecie nie przeszkadza fakt, że pies ciągnie na smyczy – zwłaszcza jeśli jest niedużych rozmiarów i ma niewielką siłę. Jednakże, czym skorupka nasiąknie za młodu…
Jeśli nieodpowiednie zachowanie szczeniaka podczas spaceru nie zostanie od razu skorygowane, nawyk ciągnięcia na smyczy utrwali się – ponieważ w ten sposób pies dojdzie („dociągając” właściciela) do wypatrzonego miejsca (i może nawet zostanie spuszczony ze smyczy). Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwalczyć nawyk ciągnięcia – zanim na stałe pozostanie on w umyśle psa. Jak to zrobić? Które metody są skuteczne, a które się nie sprawdzą?
Zacznijmy od tych drugich. Nie oduczysz psa ciągnięcia na smyczy, krzycząc na niego i szarpiąc za smycz – takie zachowanie może jedynie wzmocnić nawyk oraz wzbudzić nieufność i strach u twojego czworonoga. Pies nie rozumie znaczenia krzyków i może je odebrać jako aprobatę i doping do wzmożenia wysiłku, co może spowodować wzrost twego zdenerwowania. Pies, wyczuwając twój zły nastrój, będzie się chciał od ciebie oddalić, co uniemożliwisz mu szarpaniem za smycz – i błędne koło się zamyka. Szarpanie smyczy jest nieskuteczne również dlatego, że w psiej naturze leży pokonywanie wszelkiego oporu. Nie sprawdzą się również kolczatki i łańcuszki zaciskowe – stosowanie tych przyrządów oraz przemocy wobec psa tylko spotęguje niewłaściwe zachowanie, a ponadto może spowodować u zwierzęcia problemy z agresją (ból powoduje odruch obronny, poza tym – jak można oczekiwać, że pobudzony bólem pies będzie spokojny?). Odczuwany przez psa dyskomfort i ból mogą zostać skojarzone z obecnością innych ludzi i psów, co nierzadko prowadzi do agresji lub wzmocnienia tego problemu u już agresywnego zwierzęcia.
Rozwiązaniem o wiele skuteczniejszym jest zastosowanie kantarka (obroży uzdowej) lub behawioralnej smyczy treningowej. Jak ćwiczyć? Oduczanie ciągnięcia najlepiej rozpocząć od szczeniaka, ale i starszego psa można skorygować. Na ćwiczenia najlepiej przeznacz czas wolny od innych zajęć, aby zająć się tylko treningiem. Trzeba być konsekwentnym, spokojnym i cierpliwym. Ważne jest, żeby przed treningiem pies się wypróżnił i wybiegał, wtedy będzie bardziej skupiony na ćwiczeniu i mniej energiczny. Początek nauki chodzenia na luźnej smyczy powinien się odbywać w środowisku już dobrze znanym psu i bez rozpraszających bodźców – wtedy pies będzie większą uwagę skupiał na tobie niż na otoczeniu.
Jedną z metod jest zastyganie w bezruchu. Gdy tylko pies zacznie ciągnąć, powinieneś stanąć bez ruchu, całkowicie go ignorując. Kiedy tylko czworonóg poluzuje smycz, możesz ruszyć dalej. Jeśli tego nie zrobi, delikatnie przyciągnij go do siebie. Tej metody można używać zarówno u szczeniaków, jak i u dorosłych psów, np. pochodzących ze schroniska. Zwłaszcza przy pierwszych ćwiczeniach stosuj ją w miejscach jak najmniej rozpraszających. Jeśli należysz do osób, które mają nawyk bezustannego przyciągania psa do siebie, gdy ten ciągnie, możesz smycz przypiąć do paska lub zapiąć psu długą smycz z dwoma karabińczykami, którą przewiesisz przez ramię – nie będziesz wtedy używać rąk.