Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak oduczyć psa kopania dziur w ziemi?

zaklinacz psówPies, który kopie dziury w ziemi naokoło naszego domu, może irytować, pamiętajmy jednak o tym, że czynność ta ma niekiedy zbawienny wpływ na zdrowie naszych milusińskich. Kopanie bowiem to zarówno forma ćwiczenia fizycznego, jak i rozrywki. Pies, który zaczyna grzebać w ziemi, może to robić na skutek pojawienia się uczucia nudy – zwykle jest tak w przypadku psów, które są niejako uwarunkowane genetycznie do kopania i robią to instynktownie.

Pomyślmy teraz o typowych zabawach małych dzieci. Każdy chyba widział, jak beztrosko bawią się w piaskownicach. Dzieje się tak, ponieważ kopanie stanowi również integralny element ludzkiej natury, nie tylko psiej. Oczywiście, w dzisiejszym świecie nie używamy tej umiejętności zbyt często, ale pod względem genetycznym pragniemy od czasu do czas zanurzyć się w ciepłym piasku i radośnie oddać się beztroskiej zabawie. Z tego względu nie powinniśmy dziwić się zachowaniu naszych psów. Stwórzmy im specjalne miejsce, w których będą mogły do woli kopać. Jeśli jednak takie rozwiązanie jest w naszym przypadku niemożliwe, musimy zastanowić się nad innym sposobem umożliwienia naszemu milusińskiemu uwolnienia narastającej w nim energii. Niezawodne są ćwiczenia fizyczne. Warto wybrać się ze swoim psiakiem na krótką przebieżkę, popływać w jego towarzystwie czy zabrać go na górską wycieczkę. Wybierzmy taką formę aktywności fizycznej, która najbardziej odpowiada zarówno nam, jak i naszemu pupilowi.

Na zakończenie odpowiedzmy sobie sami na następujące pytania: czy jesteśmy świadomi poziomu nagromadzonej energii w organizmie swojego psa i czy dostarczamy mu wystarczająco dużo bodźców fizycznych, aby mógł tę energię uwolnić? Czy dbamy o jego rozwój fizyczny? Czy zwracamy uwagę na to, czy nasz milusiński się nie nudzi?

Pamiętajmy, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc nie tylko naszym psom, ale także nam samym. Przecież ruch to zdrowie!
O ile przyjemniej dbać o nie w towarzystwie ukochanego psiaka.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *