Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak nauczyć psa pływania

zaklinacz psówWiększość psów przychodzi na świat bez wrodzonej zdolności do pływania. Nauczenie go tej umiejętności nie musi być trudne, ale pamiętaj o tym, że pies nie może się temu zbytnio opierać, woda natomiast nie powinna być zbytnio głęboka – tak aby zwierzę mogło bez trudu dotykać dna swoimi łapkami. Wiele czworonogów, dzięki dobrej kondycji fizycznej i zdolnościom mentalnym, przyswaja pływanie wręcz błyskawicznie.

Krok 1

Rozważnie wybierz miejsce lekcji pływania. Jeśli jedyną interakcją twojego pupila z wodą jest kąpiel w wannie, na początku może on nie wykazywać zbytniego entuzjazmu. Z tego względu warto wybrać się nad niewielki i zaciszny zbiornik wodny, na przykład nad mały staw.

Krok 2

Niech pies oswoi się z wodą, pochodząc do niej powoli. Może ją powąchać albo nawet jej posmakować, o ile oczywiście nie jest chlorowana.

Krok 3

Zachęć psa do postawienie przednich łapek w wodzie. Zwabiaj go do niej, wbiegając do stawu i nęcąc pupila jakąś smaczną przekąską. Dobrze sprawdza się zabawka unosząca się na wodzie, wypełniona przepysznym jedzeniem.

Krok 4

Załóż czworonogowi kapok, obrożę oraz kamizelkę. Tak ubrany, niech pochodzi wokół stawu przez kilka minut, do momentu, w którym uznasz, że pies już się nie denerwuje – świadczyć o tym będzie merdanie ogonem.

Krok 5

Stopniowo wprowadzaj psa do wody, motywując go do stawiania kolejnych kroków. Jeśli twój pupil się zatrzyma, pozwól mu na chwilę wytchnienia, tak by się zrelaksował. Jak poznać, że psu nie podoba się całe to doświadczenie z wodą? Zdenerwowany milusiński stoi sztywno, z nisko zwieszoną i wysuniętą do przodu głową i ze zwieszonym ogonem. Może także wyć. W takim wypadku jedyne, co ci pozostaje, to mówić do niego spokojnym głosem, ale jednocześnie nie pozwalać mu na wyjście z wody. Głaszcz go po głowie, szyi i klatce piersiowej. Rób to tak długo, aż pies zacznie merdać ogonem.

Krok 6

Przygotuj się na reakcję psa, kiedy po raz pierwszy jego łapki oderwą się od dna. Rękoma podtrzymuj jego tułów. Jedną rękę połóż u podstawy klatki piersiowej zwierzęcia, drugą zaś – na jego brzuchu. Biodra psa powinny leżeć w równej linii z barkami. Uniesienie zadniej części zachęci psa do wykonywania wykopów tylnymi łapkami. W razie potrzeby możesz psa zwabiać pysznym jedzeniem lub zabawkami, zachęcając go w ten sposób do wyciągania szyi do przodu.

Krok 7

Idź z boku , podtrzymując tułów psa dopóty, dopóki zwierzę się nie odpręży i nie zacznie celowo kopać wszystkimi czterema nogami. W chwili, w której zacznie samodzielnie płynąć, możesz mu zdjąć smycz.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *