Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

NAWADNIAJ PSA

Czy codziennie uzupełniasz miskę psa?

Woda odżywia, oczyszcza i nawadnia wszystkie żyjące stworzenia na Ziemi, włączając nasze ukochane psy. Składają się one, podobnie jak ludzie, w 80 procentach z wody. Bez wystarczającej ilości tego płynu, mogą cierpieć albo umrzeć. H2O jest istotna dla niemal każdej funkcji ciała. Pies wytrzyma bez jedzenia długi czas, jednak, jeśli chodzi o wodę – nie ma szans.

Ile dokładnie wody potrzebuje pies?

Wszystko zależy od poziomu aktywności, wielkości, wieku psa i warunków atmosferycznych, jednak ogólnie pies potrzebuje około 110 mililitrów wody na kilogram. To dawka na dzień. Jeśli psiak jest żwawy, zdecydowanie będzie potrzebował więcej płynów. Jak poznać stan odwodnienia? Dziąsła staną się gumowate, a ślepia suche.

Należy też zdiagnozować przyczynę odwodnienia. Jeśli pies biegał po słońcu, to jest dość oczywiste i wystarczy duża micha. Natomiast, jeśli odwodnienie nastąpiło w wyniku biegunki albo wymiotów, należy udać się do weterynarza.

WODA WSPIERA FUNKCJE ORGANIZMU

Woda ułatwia każdy metaboliczny proces następujący w ciele psa. Mokre posiłki i woda sama w sobie ułatwiają procesy trawienne, oddychanie, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Krew to głównie woda, a krew dochodzi do mózgu. Woda to źródło – dosłownie i w przenośni! – dobrobytu.

WODA WYPŁUKUJE TOKSYNY

Kiedy woda przepływa przez organizm psa, przenosi życiodajny tlen do komórek, jednocześnie pozbywając się szkodliwych substancji. Bez wody, ta wymiana nie miałaby miejsca, a toksyny mogłyby doprowadzić do problemów z narządami takimi jak serce czy nerki.

WODA REGULUJE TEMPERATURĘ CIAŁA

Psy za pomocą wody się ochładzają. Oprócz picia wody w celu ulgi, psy sapią, czyli „parują” i wypuszczają wodę przez proces respiracji (oddychania). 

WODA USPRAWNIA WĘCH

Woda nawilża nosek psa, który wówczas staje się bardziej wrażliwy na wszelkie zapachy. Węch jest jednym z najistotniejszych zmysłów zwierzaka.

Dostosuj się do swojego pupila.

Niektóre uwielbiają pić świeżą wodę laną z butelki albo szlaucha. Jeszcze inne z przyjemnością ssą kostki lodu, kiedy panuje ukrop.

Sprawdź, co Twój milusiński lubi najbardziej i nawadniaj go, kiedy tylko tego potrzebuje!

 

 
 
 
Na podstawie: https://www.cesarsway.com/dog-care/hydration/hydrate-your-hound-for-health

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *