Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak witać się z psem?

Jako miłośnik psów z pewnością wiesz, że każdy napotkany czworonóg na twojej drodze to okazja do pogłaskania, czy zabawy z nim. Trudno oprzeć się tym, radośnie merdającym ogonem, zwierzętom. Każdy z nas wyciągał dłoń by poczochrać nieznajomego. Czy jednak wiesz, jak właściwie to robić, by nie narazić się na atak ze strony obcego zwierzęcia?

jak przywitac sie z obcym psemOto kilka wskazówek, które ułatwią ci kontakt z pupilami przypadkowo spotkanych osób:

1. Przede wszystkim zapytaj właściciela, czy możesz pogłaskać psa. Pamiętaj, że pozory zawsze mogą mylić i łagodny, miły zwierzak może okazać się agresywny.

2. Nie biegnij do psa z otwartymi ramionami. Pies nie wie, że chcesz go przytulić i może odebrać twój gest czułości jako atak.

3. Bądź spokojny i opanowany. Pies bardzo dobrze wyczuwa twoje emocje, więc twój spokój wpłynie także na niego.

4. Nigdy nie podchodź do psa. Staraj się raczej by to czworonóg podszedł do ciebie, nawet, jeśli stoicie w niewielkiej odległości od siebie. Pozwól psu zdecydować, czy ma ochotę na kontakt. To zmniejszy jego stres związany z przywitaniem nowej osoby.

5. Najważniejsze, przy kontakcie z obcym pupilem, jest nie wzbudzanie w nim agresji. Nie patrz więc psu prosto w oczy, bo to oznaka dominacji i może wywołać u niego instynkt walki o przywództwo w grupie. A tego przecież chcesz uniknąć. Najlepiej też stawać z boku, nigdy nad głową psa. Przed jakimkolwiek kontaktem, pozwól by zwierzak cię obwąchał. Pamiętaj, że psy najpierw kierują się węchem.

jak przywitac sie z obcym psemTe proste kroki pomogą ci uniknąć przykrych sytuacji, podczas których chęć kontaktu z obcym pupilem mogłaby zakończyć się pogryzieniem. Ważne jest też, by nauczać dzieci, jak prawidłowo powinny zachować się w kontakcie z obcym psem, nawet tym słodkim, malutkim. Jeśli czworonóg po uprzednim zawołaniu, nie zwróci na nas swojej uwagi, warto odpuścić i spróbować innym razem. Uszanuj jego decyzję, nie złość się i przypomnij sobie sytuacje, w których ty też nie miałeś ochoty na kontakty międzyludzkie. Istotnym elementem udanego przywitania obcego psa jest fakt, że zwierze wyrazi w ogóle chęć zapoznania się z obcą osobą.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *