Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Drugie naturalne psie prawo

Energia jest wszystkim!

Przeprowadzono dużo naukowych badań dotyczących wpływu genów, wychowania i ewolucji na zachowanie psów. W dalszym ciągu jednak w niedostatecznym stopniu dostrzega się i rozumie sposób, w jaki energia oddziałuje na psie zachowanie. Czym więc dokładnie jest energia? 

jak wychować psaEnergia jest tym, co nazywam „jakością bycia” – czyli tym, kim i czym jesteś w danym momencie. Psy bezustannie używają energii, aby się ze sobą komunikować. Nie rozpoznają się nawzajem za pomocą imion, lecz za pomocą projektowanej przez siebie energii oraz wspólnie wykonywanych zajęć. W taki sam sposób poznają ludzi. Ludzie także komunikują się za pomocą energii – bez względu na to, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie. Naszą główną formą porozumiewania się jest pozornie język. Używamy słów, aby dać wyraz temu, co znajduje się w naszym wnętrzu. Psy natomiast nie posługują się słowami. Wyrażają to, o co im chodzi, za pomocą ułożenia uszu, oczu, ogona i głowy oraz sposobu poruszania się. Są to ważne wskazówki, które niezrozumiane przez ludzi, mogą stać się przyczyną nieporozumień albo nawet problemów behawioralnych.

Pomimo tego, że ludzie przez cały czas próbują wszystko tłumaczyć, wyjaśniać i racjonalizować za pomocą słów, musimy zdać sobie sprawę z tego, że emanujemy przy tym również sygnałami energetycznymi, które stanowią najsilniejsze komunikaty, jakie wysyłamy naszym psom. Wiele osób ma problem ze zrozumieniem koncepcji „komunikowania się za pomocą energii”.

To prawo jest dla ludzi najtrudniejsze do pojęcia.  Psi umysł działa w oparciu o obserwowanie mowy naszego ciała i pobieranie informacji na temat otoczenia za pomocą zmysłów – przede wszystkim węchu, wzroku i słuchu. Dzięki tym „supermocom” psy są w stanie dokonywać zdumiewających rzeczy – wystarczy pomyśleć chociażby o psach przewodnikach albo psach tropiących i ratowniczych.

Jeżeli chcesz znajdować wspólny język z psami, musisz żyć w ich świecie  – czyli świecie instynktów, a nie intelektu czy duchowości. Aby do niego wejść, musisz zaufać swoim instynktom. Środowiska akademickie dopiero zaczynają badać wpływ energii na zachowanie.  W lutym 2012 roku w „Current Biology” zostały opublikowane wyniki badania przeprowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Poznawczego na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, które sugerują, że psy mogą reagować na kontakt wzrokowy i niewerbalne komunikaty pochodzące od człowieka w podobny sposób jak dwuletnie dzieci. Psy biorące udział w tym badaniu były w stanie odczytać niewerbalne komunikaty – w szczególności wtedy, kiedy ludzie nawiązywali z nimi kontakt wzrokowy. Nicholas Dodman, dyrektor Kliniki Behawiorystyki Zwierząt na Tufts University’s Cummings School of Veterinary Medicine w North Grafton, w stanie Massachusetts, podsumował te wyniki stwierdzeniem: „Psy poszukują ekspresji tego, co myślą ludzie”.  Wspomniane powyżej badanie potwierdza to, w co zawsze wierzyłem,  a mianowicie że psy są w większym stopniu dostrojone do naszej energii i niewerbalnych zachowań, niż nam się wydaje. Łatwiej im odczytać naszą energię niż zrozumieć ton i modulację naszego głosu.  Nasza mowa ciała jest dla nich bardziej przystępna niż język, którym mówimy.

ŹRÓDŁO: JAK USZCZĘŚLIWIĆ PSA, Cesar Millan

Jak uszczesliwic psa

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *