Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Psia ciąża

ciąza-10Bardzo wielu właścicieli poddaje się przesądowi, że każda suczka powinna chociaż raz w życiu mieć młode. Bzdura! Przed podjęciem decyzji o pokryciu pupilki należy zastanowić się co zrobić ze szczeniakami, które przyjdą na świat. Czy trafią w dobre ręce? Czy w ogóle będą miały szansę na kochający dom i odpowiednie warunki? Należy wziąć pod uwagę fakt, że obecne schroniska są przepełnione młodymi psiakami. Duża grupa szczeniąt trafiła tam poprzez lekkomyślne postępowanie właścicieli. Ciąża u suczki to ciężki okres dla niej jak i dla właściciela. Dlatego tak ważne jest, by podjąć świadomą decyzję o tym, czy pupilka powinna posiadać potomstwo. Jeśli nie jesteś właścicielem hodowli rasowych psów, przeznaczonych później na sprzedaż, najlepszym rozwiązaniem będzie sterylizacja suczki. Uchronisz ją tym sposobem przed wieloma groźnymi chorobami i niechcianą ciążą. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz poddawać jej temu zabiegowi i planujesz psie potomstwo, poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących psiej ciąży.

  • Kryte powinny być tylko suki zaszczepione, zdrowe i odrobaczone.
  • Pierwsze krycie powinno nastąpić przed ukończeniem przez pupilkę trzeciego roku życia ale nie wcześniej niż w trzeciej cieczce.
  • Ciąża trwa od 60 do 65 dni.
  • Po około 40 dniach od zapłonienia suczka będzie potrzebowała wysokobiałkowego pokarmu.
  • W okresie ciąży pupilka będzie potrzebowała spokoju. W żadnym wypadku nie należy jej również przeciążać fizycznie.
  • Od szóstego tygodnia należy zacząć podawać wapń oraz witaminy.
  • W pierwszych tygodniach należy podawać normalne porcje żywnościowe i nie przekarmiać suczki.

Pamiętaj, że na poród bez lekarza weterynarii powinien zdecydować się tylko doświadczony hodowca. Jeśli to pierwsza ciąża twojej pupilki zadbaj o to by weterynarz został o tym powiadomiony. W razie jakichkolwiek komplikacji będzie mógł wtedy odpowiednio szybko przybyć na miejsce.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *