Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

ŻUŁ, ŻUŁ, AŻ PRZEŻUŁ – CZYLI JAK PRZEŻYĆ NADMIERNE ŻUCIE?

Wiadomo, że psy są członkami naszych rodzin, ale to bynajmniej nie oznacza, że są najlepszymi współlokatorami. Jednym z najczęściej występujących problemów ze zwierzakami jest to, że żują rzeczy, których nie powinny.

Istnieje wiele możliwości, z powodu których nasze pupile zaczynają kłapać szczęką i przeżuwać przedmioty. Jeśli dojdziemy do źródła tego nieodpowiedniego nawyku, o wiele prościej będzie nam go wyeliminować.

  1. Okres szczenięcy

Zupełnie tak samo jak niemowlęta, które lubią wkładać sobie rzeczy do buzi, szczeniaczki używają swoich pyszczków do poznawania świata. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich z tego po prostu wyrasta. Jeśli mamy malutkiego pieska, to zabezpieczajmy kłopotliwe miejsca przed jego ząbkami i postarajmy się przeczekać ten naturalny okres.

  1. Problem z odseparowaniem od właściciela

Jeżeli żucie zdarza się w momencie, w którym nie ma nas w domu to może być przykrość, którą psiak czuje w momencie odseparowania od właściciela. Nie możemy wzbudzać wielkiej ekscytacji przebywaniem z pupilem, bo kiedy nas nie ma, on zaczyna czuć niepokój i dziwny stan. Z tym wiąże się kolejny punkt czyli…

  1. Nuda

Jeśli pies ma nadmiar energii, to musi ją gdzieś skierować. I niestety bywa, że jest to najlepsza para butów jego właściciela. Musimy kontrolować poziom rozrywki i wyzwań, które dostarczamy zwierzęciu. Czy wystarczająco często bierzemy go na spacery? Czy odbywa się to w regularnych odstępach? Ile trwają – na tyle długo, aby mógł się „wyszaleć”? A co z umysłowymi zabawami? Czy ćwiczymy mózg psa?

  1. Instynkt

Nawet po okresie szczenięcym, psy lubią sobie raz po raz coś pożuć. To naturalne, całkowicie normalne zachowanie – jeśli tylko nie przesadnie często się zdarza. Jednak to wcale nie oznacza, że powinniśmy po prostu to przeżyć i patrzeć jak pies niszczy nasze przedmioty. Możemy skierować jego instynkty na odpowiednie obiekty, przeznaczone do żucia. Istnieją specjalne gryzaki czy kości. Jeżeli czworonóg zaczyna żuć coś, czego nie powinien, popraw go i delikatnie skarć. Nie używaj przemocy!

  1. Medyczne problemy

Niedobór niektórych składników odżywczych może doprowadzić do tego, że psy czują potrzebę podgryzania przedmiotów nie przeznaczonych do jedzenia. Niektóre zwierzaki cierpią na problemy gastryczne, zatem żują przedmioty, aby zmusić się do odruchu wymiotnego i w konsekwencji poczuć się lepiej. Jeśli zidentyfikujesz taki problem, koniecznie zabierz psa do weterynarza.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *