Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

NA SPACEREK LECĘ W BIEGU – CZY TO W SŁOŃCU, CZY TO W ŚNIEGU – czyli jak to jest ze spacerami zimą

Jeżeli nie jesteś dumnym posiadaczem psa rasy husky, mogę się założyć, że spacery z pupilem trwają teraz o wiele krócej, niż w okresie letnim.

Na pewno jednak zdajesz sobie sprawę, że ruch psa jest niezwykle ważnym czynnikiem jego zdrowia i prawidłowego stylu życia, dlatego zmuszasz się nawet w największy mróz, żeby przejść z nim jeszcze trochę, jeszcze kawałeczek…

Ten fakt zainspirował mnie do stworzenia kilku wskazówek. Jak uczynić zimowe spacery łatwiejszymi?

Zadbaj o odpowiednią długość pazurów psiaka

Jeżeli zaniedbujesz jego pazurki, zwiększasz ryzyko poślizgnięcia się czy rozjechania się łapek podczas spaceru – zwłaszcza, jeśli chodnik jest grubo przykryty lodem. Obcinaj czworonogowi pazury regularnie, a zapobiegniesz takim nieprawidłowościom.

Ochroń delikatne poduszeczki łap psiaka

Zimno, śnieg, lód, sól i inne występujące przeszkody mogą być bardzo nieprzyjemne dla psa. Warto posmarować łapy zwierzaka grubo wazeliną, a w ten sposób na pewno jego poduszeczki mniej ucierpią. Nie zapomnij pozbyć się nadmiaru tłustej mazi przed wpuszczeniem pupila z powrotem do domu.

Zapobiegaj ciąganiu smyczy

Oczywiście, że nigdy nie chcesz, aby psiak nadmiernie ciągnął smycz. Jednak zimą oprócz tego, że jest to niewygodne, to dodatkowo… niebezpieczne. Dbaj o dyscyplinę psa i pokazuj mu, że ciągnięcie jest niedopuszczalne. Zatrzymuj się, gdy to robi i nagradzaj go dalszym spokojnym spacerem, kiedy zrozumie, że poluzowana smycz to najlepsze rozwiązanie.

Pamiętaj, że psu też jest zimno

Psy o krótkiej sierści też odczuwają przenikliwy chłód. Dobrym rozwiązaniem jest ciepłe wdzianko, ale możesz również po prostu pilnować czasu i nie przeciągać spaceru w nieskończoność, bo „Reksio musi się wyłazić”. Jeśli Reksio marznie, wracajcie do domu.
Niemniej jednak, jeśli sam już nie czujesz palców u rąk i nóg, to również sygnał, że pora iść do domu. Oczywiście, pupil może szaleć i zachęcać cię do większego ruchu, ale o swoją kondycję zdrowotną również należy zadbać! Nie będę się już rozwodzić nad twoim stanem, bo w końcu nie jestem zaklinaczem ludzi :-). Sam dobrze wiesz, kiedy za bardzo marzniesz!

Miłych spacerów!

 

 

Artykuł napisany na podstawie https://www.cesarsway.com/dog-training/walking/tips-for-walking-dogs-in-the-cold-and-snow

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *