Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dlaczego pies gryzie i jak tego uniknąć

Najczęściej ofiarami pogryzienia przez psa, padają dzieci poniżej trzynastego roku życia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i brak wiedzy jak należy postępować z psem, częściej też doznają ciężkich obrażeń. Znakomita większość przypadków pogryzienia przez psa, występuje w kontakcie z psem, którego ofiara dobrze zna – istnieje zatem duża potrzeba edukowania ludzi i ich dzieci, jak uniknąć pogryzienia. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pies może ugryźć, a poprzez zrozumienie przyczyn, które powodują że psy atakują, można zapobiegać przykrym incydentom.

5 Najczęstszych przyczyn, dla których pies gryzie.

1. Zaborczość.

Ochrona własności jest typowym problemem, a „mieniem” w tym wypadku może być wszystko: zabawki, jedzenie, terytorium, a nawet człowiek. Psy stróżujące i rasy pasterskie wydają się być najbardziej uwarunkowane do zaborczości, ale takie zachowanie może wystąpić u każdego psa. Aby zminimalizować ryzyko, najlepiej zacznij odpowiedni trening wcześniej.

Nauczenie komendy „Zostaw to”, działa również w sytuacji gdy pies broni zabawki. Agresji przy misce, można uniknąć poprzez uczenie psa by czekał, aż postawisz miskę z karmą na ziemi. Naucz psa, aby usiadł lub położył się, a następnie zabierz na chwilę jedzenie i odstaw je z powrotem. Od czasu do czasu zbliżaj się też do miski z jedzeniem, tak aby pies zrozumiał, że to iż ktoś podchodzi do jego żywności nie jest czymś złym. Naucz dzieci, aby nie niepokoiły psów, które jedzą, lub delektują się swoją kością-nagrodą.

2.    Strach.

Strach jest zwykle skierowany w stosunku do obcych osób, weterynarzy, listonoszy, pojawia się także w nowych i nieznanych sytuacjach. Nigdy nie zbliżaj się do psa, którego nie znasz i naucz swoje dziecko, aby również tego nie robiło. Atak ze strachu może wystąpić, gdy pies zostanie zaskoczony w domu, ucz więc dzieci aby nigdy nie zakradały się (nawet do siebie nawzajem!) i nie niepokoiły psa który śpi.

Wczesna socjalizacja jest ważna, ponieważ jeśli młody pies doświadcza wielu sytuacji, kontaktów z ludźmi i zwierzętami, minimalizuje to ryzyko rozwinięcia się fobii.  Aby pierwsza wizyta u weterynarza była przyjemna i pozostawiła u psa pozytywne wrażenia, odwiedźcie klinikę bez żadnych zabiegów: niech pies zapozna się z tym miejscem, lekarzem i personelem.
Aby pies nie reagował nerwowo na listonoszy, poproś pracownika poczty, który obsługuje Twój rejon, aby dawał szczeniakowi smakołyki, które specjalnie przygotujesz i zostawisz w skrzynce na listy.

3.  Ból.

Ból może spowodować, że nawet przyjaźnie nastawiony pies ugryzie. Jeśli Twój pies ma dysplazję stawu, ciężkie zapalenie ucha środkowego, lub rany, poucz swoje dzieci, aby starały się nie dotykać bolesnych obszarów i były maksymalnie delikatne. Jeśli pies staje się nerwowy bez powodu, być może coś mu boli, tylko o tym nie wiesz – warto spotkać się z weterynarzem i przeprowadzić kontrolne badania.

4. Instynkt macierzyński.

Najlepiej wyszkolony pies może stać się groźny, kiedy ma szczenięta. Należy być uważnym i świadomym silnego instynktu macierzyńskiego suki, która niedawno urodziła. Naucz dzieci, aby nie zbliżały się do szczeniąt i matki, oraz że należy zachować ostrożność w kontaktach z pieskami. Upewnij się, że matka i szczenięta maja miejsce, gdzie mogą czuć się bezpiecznie i gdzie będą miały spokój.

5. Gonienie ofiary.

Kolejny instynkt, którego należy być szczególnie świadomym i który czasem wyzwala nawet widok jadącego rowerzysty. Jeśli biegniesz lub jedziesz rowerem i widzisz wędrującego psa, uważaj aby nie wejść mu w drogę. Jeśli pies podejmie pościg, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest zatrzymanie się, stanie w pozycji wyprostowanej i patrzenie na psa. Spokojnie obserwuj jak się zachowuje, ale nie nawiązuj kontaktu wzrokowego, który może być przez psa postrzegany jako wyzwanie. Pies może podejść i powąchać cię, a jeśli zobaczy że nie jesteś nim zainteresowany, odejdzie. Jeśli atakujący pies cię przewróci, zwiń się w kłębek chroniąc ręce, twarz i szyję i nie ruszaj się.

 

Sygnały ostrzegawcze
Znajomość najważniejszych wyzwalaczy, które powodują atak psa, będziesz mógł uniknąć takich sytuacji. Ugryzienie zawsze jest poprzedzone zachowaniem, które uważny obserwator może rozróżnić i przyjąć jako ostrzeżenie, a następnie podjąć kroki zmierzające do zmniejszenie stresu lub strachu psa.
Uszy psa zwykle są położone do tyłu, a sierść na karku zjeżona, jeśli siedział lub leżał, może powoli wstać . Będziesz mógł zobaczyć białka jego oczu. Ziewanie nie jest tu zachowaniem występującym na co dzień i oznaczającym znużenie – pies chce pokazać ci zęby. To powinno być traktowane jako znak ostrzegawczy.
Jeśli  pies w odpowiedzi na dotyk lub kontakt wzrokowy napina się, jest nieprzystępny, czy zamiera w bezruchu, jest to kolejny wyraźny sygnał, że może nastąpić ugryzienie.

Zapobieganie pogryzieniu
Prewencja zaczyna się w domu, poprzez bycie odpowiedzialnym właścicielem psa. Jeśli nie zamierzasz rozmnażać swojego psa, pamiętaj że sterylizacja lub kastracja pomaga zmniejszyć ryzyko agresji. Regularne ćwiczenia i zabawy z psem wzmacniają więź człowiek –zwierzę i pomagają pozbyć się nadmiaru energii, który mógłby prowadzić do drażliwości. Należy jednak unikać agresywnych zabaw, takich jak zapasy i przeciąganie liny, które mogą doprowadzić do problemów z dominacją.
Szkol swojego psa – powinien znać podstawowe komendy takie jak „siad”, „stój”, „do nogi”, „zostaw”. Nie pozwalaj aby pies wędrował sam w miejscach, gdzie może stwarzać zagrożenie dla innych ludzi. Staraj się aby Twój pies zapoznawał innych ludzi i zwierzęta, ale uważaj aby go nie przytłoczyć – nadmiar wrażeń może szkodzić.  Jeśli masz dzieci, poświęć trochę czasu na nauczenie ich w jaki sposób mają obchodzić się z psami, na jakie sygnały powinny zwracać uwagę i co zrobić, jeśli pies zaatakuje.

13 komentarzy do “Dlaczego pies gryzie i jak tego uniknąć”
 1. Maniek 22 lutego 2012
  • Kredka_na_baterie 23 lutego 2012
   • Maniek 24 lutego 2012
 2. Kredka_na_baterie 28 lutego 2012
  • Maniek 28 lutego 2012
 3. Mała 24 kwietnia 2012
 4. mm 10 maja 2012
 5. nkem 19 maja 2012
 6. klotnik 11 września 2012
 7. psy 30 grudnia 2012
 8. Sylwia Małachowska-Andrzejczak 10 października 2013
 9. kasia 20 października 2014
 10. Marta 1 grudnia 2016

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *